ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΓΕΩΡΓΙΤΣΗΣ Α & Γ ΟΕ

ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΓΕΩΡΓΙΤΣΗΣ Α & Γ  ΟΕ
Κάντε ΚΛΙΚ στις εικόνες

Πέμπτη 4 Νοεμβρίου 2010

Το γκολ του Αντελίνο Βιεϊρίνια στο 70' ήταν αρκετό ώστε να χαρίσει τη νίκη στον ΠΑΟΚ με 1-0 επί της Βιγιαρεάλ στη φλεγόμενη Τούμπα...

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος από τους Ισπανούς και δίκαια έφτασε στη νίκη, με γκολ που προήλθε από τη συνηθισμένη κομπίνα του... στα στημένα, με τον Βιεϊρίνια να παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία από δεξιά.Με το τρίποντο αυτό, η ομάδα του Μάκη Χάβου σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 7 βαθμούς και είναι ισόβαθμη με την Ντινάμο Ζάγκρεμπ, που πέρασε νικηφόρα με 2-0 από το Βέλγιο επί της Κλαμπ Μπριζ.
Ωστόσο, η ελληνική ομάδα υπερτερεί στη μεταξύ τους ισοβαθμία, αφού είχε επικρατήσει στο πρώτο τους ματς στην Τούμπα με 1-0.

Διαιτητής: Έρικ Μπράαμχααρ (Ολλανδία)

Βοηθοί: Πάτρικ Λάνγκαμπ, Ντάβι Χούσενς

Βοηθοί περιοχής: Ράινολντ Βίντερμαϊερ, Εντ Γιάνσεν

Κίτρινες κάρτες: Κοντρέρας, Μουσλίμοβιτς - Νιλμάρ, Α. Λόπεθ

Γκολ: 70' Βιεϊρίνια

ΠΑΟΚ (Χάβος): Κρέσιτς, Μπουσαϊντί, Τσιρίλο, Κοντρέρας, Σακελλαρίου, Βιτόλο, Γκαρσία, Φωτάκης (90'+1 Φιλομένο), Ίβιτς (41' Ελ Ζαρ), Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης (66' Μουσλίμοβιτς)

Βιγιαρεάλ (Γκαρίδο): Ντ. Λόπεθ, Α. Λόπεθ, Γκονσάλο, Μαρτσένα, Καπντεβίλα, Κάνι (68' Καθόρλα), Σοριάνο, Μουσάτσιο (72' Μοντέρο), Βαλέρο, Νιλμάρ, Άλτιντορ (62' Ρόσι)

Paok - Villarreal 1-0
Ο αγώνας
Η πρώτη αξιόλογη φάση σημειώθηκε μόλις στο 5ο λεπτό, όταν ο Άλτιντορ μπήκε στην περιοχή του Κρέσιτς, αποφεύγοντας τον Κοντρέρας, αλλά ο Κροάτης τερματοφύλακας έκανε έγκαιρη έξοδο και μάζεψε την μπάλα, προτού ο Αμερικανός γίνει απειλητικός.
Σε μία αντίστοιχη φάση στην άλλη εστία, τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Φωτάκης έβγαλε κάθετη πάσα στον Σαλπιγγίδη, ο οποίος δεν πρόλαβε τον Ντιέγο Λόπεθ, που μάζεψε την μπάλα μπροστά στα πόδια του διεθνή επιθετικού.
Η πρώτη μεγάλη φάση του ματς σημειώθηκε στο 12', με τον Σακελλαρίου να σεντράρει από αριστερά, τον ίβιτς να παίρνει μία εντυπωσιακή κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λόπεθ.
Η πίεση από πλευράς ΠΑΟΚ συνεχίστηκε, και τρία λεπτά αργότερα, ο Βιεϊρίνια με παράλληλη μπαλιά προσπάθησε να βρει τον Σαλπιγγίδη, ο οποίος όμως δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα και να τη στείλει στο βάθος της εστίας της Βιγιαρεάλ.
Η απάντηση για το "κίτρινο υποβρύχιο" ήρθε στο 20', όταν ο πάντα επικίνδυνος αριστερός μπακ, Χοάν Καπντεβίλα, δοκίμασε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής, το οποίο έδιωξε με γροθιές ο Κρέσιτς, και αφού πρώτα η μπάλα είχε βρει στον Κοντρέρας.
Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε λίγο, λόγω και μιας κροτίδας που έσκασε στον αγωνιστικό χώρο και προκάλεσε ολιγόλεπτη διακοπή. Εκτός αυτού, οι φίλοι του ΠΑΟΚ είδαν και τον Βλάνταν Ίβιτς να τραυματίζεται (γύρισε το πόδι του) και να αντικαθίσταται στο 41' από τον Ναμπίλ Ελ Ζαρ.
Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να έχει κατά βάση την υπεροχή, αλλά να μην τη μετουσιώνει σε κάποιο γκολ.
Ο Ελ Ζαρ ήταν ο δράστης στην πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, όταν στο 49' επιχείρησε ένα σουτ, αλλά είδε την μπάλα να μην έχει πολλή δύναμη και να φεύγει άουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Λόπεθ.
Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Νιλμάρ απέφυγε με υπέροχες ντρίμπλες 2-3 αντιπάλους, αλλά δεν βρήκε στόχο, αφού το σουτ του έφυγε πάνω από την εστία του Κρέσιτς.
Στο 54' χάθηκε μία σημαντική ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια πάσαρε στον Φωτάκη, ο οποίος σούταρε με το αριστερό, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
Πέντε λεπτά αργότερα, ο Πορτογάλος ανέλαβε ρόλο εκτελεστή, αφού έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Λόπεθ βρισκόταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.
Στη συνέχεια δοκίμασαν κάποια σουτ εκτός περιοχής οι Σαλπιγγίδης και Ελ Ζαρ, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Τελικά το γκολ ήρθε στο 70ό λεπτό, στην πρώτη του εκτέλεση κόρνερ.
Ο Πάμπλο Γκαρσία, ως συνήθως, ανέλαβε να εκτελέσει το κόρνερ από δεξιά, ο Βιεϊρίνια πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, πήρε την κεφαλιά και αφού η μπάλα βρήκε και σ' έναν αμυντικό, κατέληξε στα δίχτυα του Ντιέγο Λόπεθ.
Η Βιγιαρεάλ πέρασε στην αντεπίθεση, πιέζοντας έντονα για την ισοφάριση κι έχασε μία καλή ευκαιρία με τον Καθόρλα στο 77'. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους που άφηναν οι Ισπανοί και στο 83' θα μπορούσε να φτάσει στο 2-0, όμως το σουτ του Ελ Ζαρ κόντραρε και έφυγε εκτός γηπέδου, σε κόρνερ.
Η τελευταία στιγμή που έκοψε την ανάσα στους φίλους του ΠΑΟΚ σημειώθηκε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, με δράστη και πάλι τον Καθόρλα. Ο διεθνής Ισπανός έκανε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά (ευτυχώς) η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κρέσιτς.